top of page
HLK_2635.JPG

Levent

Kuterdem

Kuterdem, 1995 yılında Ankara Atatürk Lisesi’nden mezun oldu. Bestecilik çalışmalarına lise yıllarında başladı ve ilk müzik eğitimini Piyano öğretmeni Hilmi ÖĞÜN’den  aldı. 1996 haziran ayında H.Ü. Ankara Devlet Konservatuvarı Kompozisyon Sanat Dalı’na girerek Prof. Muammer SUN’un öğrencisi oldu.
ADK'da Muammer Sun’la armoni, kompozisyon, kontrpuan, orkestrasyon; Turgay Erdener’le Solfej, Müzik Teorisi; Banu Perk ve Yasemin Marlalı ile Piyano, İlhan Baran’la çağdaş müzik ve caz müziği;  Ertuğrul Bayraktarkatal ile halk Müziği; Günay Günaydın’la Divan Müziği; Ahter Destan’la koro şefliği çalıştı. 2000 yılında bir sınıf atlayarak yedi yıllık eğitim sürecini 6 yılda tamamlayan Kuterdem 2002 yılında H.Ü. Ankara Devlet Konservatuvarı’na öğretim görevlisi olarak başladı.
2005 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakülte’sinde Sanatta Yeterlik programına kabul edilen Kuterdem, 2007 yılında bu programdan mezun oldu.
2010 yılında bestelediği Mukavemet oratoryosunun, Şef Burak Tüzün yönetiminde Eskişehir Anadolu üniversitesi orkestrası ve korosu ile ilk seslendirilişi yapıldı. Daha sonra aynı eser İstanbul Devlet Opera ve Balesi orkestrası ve korosu seslendirildi. Sonrasın Hacettepe Üniversitesi Senfoni Orkestrası ile de eserin bazı parçalarının temsilleri yapılmıştır.
 
Kuterdem, 2016 yılında Hacettepoe Üniversitesinin 50. yılı kutlamaları kapsamında, Çocuk Hastanesi kurucusu ve Hacettepe Üniversitesi ilk rektörü olan Prof. Dr. İhsan Doğramacıya ithaf edilmiş Orkestra, Çocuk Korosu ve Anlatıcılar için Senfonik Masal'ı bestelemiştir. Aynı yıl, Hacettepe Üniversitesi 50 yıl belgesel müziklerini de bestelemiştir. Bir çok çalgı grubu için oda müziği, solo çalgı, reklam müziği, belgesel müziği, ses için şarkılar bestelemiş olan Kuterdem, halen Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Anasanat Dalın'da öğretim üyesi olarak ders vermenin yası sıra bestecilik çalışmalarına da devam etmektedir. 
bottom of page